Genel BilgilerKadı Mahmud Kütüphanesi elimizdeki bilgilere göre ve 1559 tarihli Vakfiyemize göre  278 adet ve  400 cilt kitap ile kurulmuştur. Kitap koleksiyonu ‘’Kadı Mahmud Bedreddine ‘’ait özel kitaplık ile, dönemin âlimlerinden olan babası Süleymanegi'nin hem yazdığı hem de sahip olduğu bazı kitapların katılımı ile oluşturulmuştur. Kitaplar ağırlıklı olarak dini bilimler olmak üzere toplum bilimi ve tıp içeriklidir. İlgili yıllarda matbaa baskısının söz konusu olmadığı, kitapların tamamının el yazması olduğu dikkate alındığında, bugün sınırlı bir sayı gibi gözüken 400 cilt kitabın ne kadar ayrı bir değer ihtiva ettiğini daha iyi anlayabilmekteyiz.

Birçok kaynakta Esnaf ya da Bedesten/ Çarsı kütüphanesi türüne örneklenen Kadı Mahmud Kütüphanesi, esasen ‘’talebe-i ulum’’ yani öğrenciler için kurulmuş bir kütüphanedir. Kefalet ya da rehin karşılığı Emanet kitap alım şartları tüm detayı ile tanımlanmıştır. Her sene ramazan ayında Mütevelli, Nazır ve Kütüphane Muhafızı, evlat elinde bile olsa bütün kitapları toplayıp sayacaklar. Onları toz ve zarar veren şeylerden temizledikten sonra, defterde yazıldığı şekilde yerlerine koyacaklar. Memleketi terk edecek, kitaba bir zarar verebilecek, kendinde alıkoyarak talebenin istifadesine mani olacak kişilere istenildiğinde kitap verilmeyecek denmektedir. İlgili dönemde bu kadar detaylı düşünülerek oluşturulmuş kütüphane kuralları gerçekten bizleri bugün hayret içinde bırakmaktadır. Aynı zamanda kitaplara verilen değeri anlamamıza da imkân vermektedir.

Günümüze gelecek olursak, Vakfımızca,‘’Kadı Mahmud Vakfı Kütüphanesi ‘’ adı ile 6 Kasım 2009 tarihinde yeniden kurularak okuyucularımızın ve kitap severlerimizin hizmetine sunulmuştur.

Kütüphanemiz 3 ana bölümden oluşmaktadır.

Kayseri kitaplığı adını verdiğimiz

1. Bölümde, Kayseri şehrimiz ile ilgili ve Kayserili yazarlarımıza ait 2000 i aşkın eseri bir arada bulabileceksiniz. Şehrimizin tarihi, kültürü, yemekleri, coğrafyası, kültür varlıkları ve  daha birçok konuda kaynağı bu bölümde okuyucularımız ile buluşturuyoruz.

2. Bölümde tarih içerikli kitaplarımız mevcut olup, Osmanlı Tarihi, Atatürk ve Cumhuriyet Tarihi, Genel Türk tarihi ve Kültürü, Dünya Tarihi içerikli  4000 i aşkın kitap ve kaynak eserimiz mevcuttur. Sadece Tarih içerikli ve çok büyük bölümü akademik değer taşıyan bu kitap koleksiyonumuz araştırmacılar, akademisyenler ve tarih konusuna meraklı okuyucularımız için oldukça değerli bir kitap koleksiyonu niteliğindedir.

3. Bölümde ise İslamiyet içerikli bilimsel eserlerden oluşan 1000 üzerinde kitap mevcuttur. Orijinal kitaplarımızın bir bölümünün güncel Arapça baskılarını da bu bölümde bulabileceksiniz.

Ayrıca kütüphanemizde, bünyemizdeki yayınların içerisinde yer alan 18000 'i aşkın makalenin kataloglaması yapılmış olup, hizmetinize sunulmaktadır.

Kütüphanemizde kitapların yanı sıra süreli yayınlarımızda mevcuttur.

 
Çalışma Saatlerimiz


Hafta İçi: 08.30-13.15 14.15-18.00
Hafta Sonu: 09.00-13.15 14.15-18.00

NOT: Pazar Günleri ve Resmi Tatil Günlerinde Kütüphanemiz Hizmet Vermemektedir

İstatistik


Online Dün Bugün Toplam
1 46 39 148232